Kuopion Tennisseura

Ajankohtaista

Kesän juniori/aikuisvalmennuksiin ilmoittautuminen päättynyt (lisätiet. tarvittaessa Ari Oikariselta). Tenniskoulut/vasta-alkajat 22.5 mennessä.

11.5.2022

Ilmoittautumiset: juniorit/aikuiset 15.5 ja tenniskoulut/vasta-alkajat 22.5 mennessä.

Kesäloman avausleiri KTS-junioreille Vänärillä ja kesän valmennus/toiminta infoa

Kuopion Tennisseura järjestää juniorileirin kesän juniorivalmennukseen ilmoittautuville junioreille Vänärillä 6.-9.6.2022 klo 9–14. Leirille voivat ilmoittautua itsenäiseen toimintaan/pelaamiseen kykenevät oranssin-, vihreän- ja normaalipallon ryhmissä pelaavat juniorit (jotka ovat jo olleet valmennusryhmissä). Leirin valmentajina toimivat Alpo ja Taneli sekä mahdolliset apuvalmentajat. Tarkempia tietoja kenelle leiri sopii voi kysyä valmentajilta.

Leiriviikolla (23) ei järjestetä juniorivalmennusryhmiä erikseen, pois lukien tenniskoulut sekä vanhemman ikäluokan juniorit, jotka eivät pääse esim. päivällä treeneihin. Ilmoittautuminen leirille tapahtuu samalla kun ilmoittaudutaan kesävalmennukseen. Ilmoittautumislomakkeessa on erillinen kohta leirille (vko 23).

Leirillä on 16 tuntia ohjattua toimintaa. Leirin hinta on 90 euroa (jos sataa esim. vettä leiripäivän aikaan, voidaan treenit siirtää tennishalliin mahdollisuuksien mukaan).

Leirin aikataulu/päivä

9.00–9.30 Yhteinen alkuverryttely

9.30–11.00 Tennisharjoitus

11.00–12.00 Omatoiminen lounas (eväät mukaan)

12.00–12.30 Oheisharjoitus

12.30–14.00 Tennisharjoitus

Tenniskilpailut 10.-12.6:

KTS järjestää kesän tenniskilpailut 10.–12.6. Kisoista löytyy hyviä sarjoja kaikille seuran junioreille ja leiri toimii oivana harjoituksena kisoja ajatellen.

Vanhempainilta 7.5:

Junioreiden vanhemmille järjestämme keskustelu- ja infotilaisuuden la 7.5.2022 klo 13:30-15:00 tennishallissamme. Kerromme KTS:n junioritoiminnasta, kesän ja tulevan talven suunnitelmista ja vastailemme kysymyksiin.

Lisätiedot leiristä, kilpailuista ja vanhempainillasta:

Taneli Tenhunen, p. 045-6774909, taneli@tanelitenhunen.

Kesän valmennukseen ilmoittautumiset ja harjoituspaikka:

Kesän valmennukseen ilmoittautumislomakkeet ovat auenneet kotisivullamme..

Juniorikilpapelaajien, vihreän- ja normaalipallon ryhmien, pääsääntöinen harjoituspaikka on Vänäri (kilpailut pelataan massalla). Mahdollisesti myös junioriharrastajien normaalipallolla pelaavien harjoituspaikka voi olla Vänäri (katsotaan ryhmäkohtaisesti). Kesän harjoituksista pidetään hallissa juniorien oranssi- ja vihreäpallo harrasteryhmät sekä tenniskoululaiset, niin esim. tuuli ei pääse pilaamaan hyviä treenejä. Valmentajat tekevät junioreiden harjoituspaikkojen ratkaisun tulevien ryhmäkoostumuksien ja tasojen mukaan.

Omatoimiset pelitreenit:

KTS tarjoaa lisäksi kesän valmennusryhmissä oleville junioripelaajillemme maksuttomat peliharjoitukset Vänärillä.

Oranssipallo: perjantaisin klo 10:00-11:00 ja sunnuntaisin 15:00-16:00

Vihreäpallo: perjantaisin klo 11:00-12:30 ja sunnuntaisin 16:00-17:30

Normaalipallo: perjantaisin klo 11:00-12:30 ja sunnuntaisin 16:00-17:30

(peliharjoitukset alkavat pe 17.6 ja su 19.6. Juhannuksen aikaan peruttu. Jatkuu pe 1.7 ja su 3.7 heinäkuun ajan).

Peliharjoitustoiminnasta ja sen pyörittämisestä kesällä vastaa johtokuntamme jäsen Tuomo Nissinen, p. 040-5048988. Kerromme tästä myös vanhempainillassa sekä tiedotamme asiasta ennen kesää tarkemmin miten homma toimii.

Lisätietoja: Ari Oikarinen päävalmentaja, p. 044-0841906, ari.oikarinen@karvapallo.fi

 

Aikuisvalmennettava: Kesän 2022 tennisvalmennus infoa!

Tulevan kesän valmennusryhmiin ilmoittautuminen seuran kotisivuilla ovat auenneet ja ilmoittautuminen päättyy 15.5.2022. Tarjoamme kaikille normaalipalloilla pelaaville aikuisille mahdollisuuden valita kesän harjoituspaikaksi joko Väinölänniemen massakentät tai harjoitukset hallissa.

Kesän harjoitukset pidetään hallissa kaikille aikuisten alkeis- ja vihreälle ryhmälle niin esim. tuuli ei pääse pilaamaan hyviä treenejä.

Hallissa valmennusmaksu on samansuuruinen kuin nyt talven ryhmissä. Väinölänniemellä hinta on hieman korkeampi, jolla katetaan kaupungille menevä kenttämaksu (4 e/harjoituskerta/hlö).

Kesän aikuisvalmennushinnat:

Hallissa: 1krt/1,5h/vko= 120 e/kk/4 vkoa,        2 krt/3h/vko= 200 e/kk/4 vko

Vänärillä: 1 krt/1,5h/vko= 136 e/kk/4 vkoa,     2 krt/3h/vko= 232 e/kk/4 vko

Kesän valmennuksiin ilmoittautumisen yhteydessä valitse lomakkeessa harjoituspaikkasi seuraavista vaihtoehdoista.

  1. Haluan harjoitella hallissa
  2. Haluan harjoitella Vänärillä
  3. Harjoituspaikalla ei väliä

Valitessasi Vänärin, huomioithan että sateella treenit voidaan perua.  Sateen vuoksi peruttujen harjoitusten maksuja ei hyvitetä (hallissa voi olla samaan aikaan halliryhmät tai asiakkaan varaus, siksi ryhmän siirto halliin ei onnistu).

Muodostamme valmennusryhmät ilmoittautumislomakkeiden pelaajien harjoittelupaikka toiveiden ja sekä ryhmän tason mukaan. Tarvittaessa olemme yhteydessä sopivan tasoryhmän löytämiseksi Vänäri- tai halli-ryhmistä.

 Kesätreenien harjoitteluviikot:

Kesäkuu: viikot 23-26 (4 viikkoa) Heinäkuu: viikot 27-30 (4 viikkoa), Elokuu: viikot 31-32 (2 viikkoa)

Syyskausi alkaa viikolla 33, ma 15.8.2022 alkaen hallissa.

Lisätietoja: Ari Oikarinen, päävalmentaja, p. 044-0841906, ari.oikarinen@karvapallo.fi

Infoa kesälle 2022 tenniskoulut ja vasta-alkajaryhmät

Kuopion Tennisseura tarjoaa mahdollisuuden aloittaa tenniksen harrastamisen 5-11 vuotiaille suunnatuissa tenniskouluryhmissä. Tenniskouluissa opetellaan tenniksen perusteita erilaisten leikkien ja pelien varjolla. Samalla on myös tarkoitus löytää uusia ystäviä ja nauttia liikunnan riemusta. Tenniskoulut toimivat myös ponnahduslautana juniorivalmennukseen siirtymiselle. Tenniskouluissa pelaajat on jaettu kahteen ryhmään iän ja/tai tason mukaan, 5-7 v ja 8-11 v.

Uusi tuote: vasta-alkajat 12-15 v, vihreäpallo

Uutena ryhmänä otetaan mukaan kesästä lähtien 12-15 vuotiaiden vasta-alkajien vihreänpallon ryhmä. Nämä pienryhmät (max 6 pelaajaa/ryhmä/kenttä) on tarkoitettu sellaisille pelaajille, jotka eivät ole vielä pelanneet käytännössä juuri yhtään tennistä (eivät olleet valmennuksessa tenniskoulussa) vaan ovat esim. olleet jossain toisessa lajissa mukana ja haluavat vaihtaa tennikseen tai haluavat ottaa tenniksen toiseksi lajiksi sekä muutoin liikunnasta kiinnostuneet nuoret.

Kesällä tenniskoulut ja vasta-alkajien harjoitukset pidetään hallissa, jotta olosuhteet tuuli ja sade eivät pääse vaikuttamaan treeneihin kun harjoitellaan hiukan kevyemmillä palloilla.

Kesäkausi alkaa viikolla 23, ti 7.6 lähtien ja päättyy viikolla 32 elokuussa. Tenniskouluun ja vasta-alkajien pienryhmään kesällä voi ilmoittautua joka kuukaudeksi erikseen. Lomakkeessa olevaan kohtaan vain merkitään vaihtoehtojen mukaan harjoittelu. Syyskausi alkaa viikolla 33 ma 15.8.

Harjoitusajat hallissa:

vasta-alkajat 12-15 v: ti klo 15:00-16:30 ja/tai to klo 15.00-16:30. Hinta 81 €/kk (1,5 h 1 krt/vko), ja 150 €/kk (3 h 2 krt/vko)

tenniskoulut 5-7 v: ti klo 16:30-18:00. Hinta 65 €/kk

tenniskoulut 8-11 v: ti klo 18:00-19:30. Hinta 65 €/kk

Lisätietoja:

Antti Tolvanen, tenniskouluvastaava
Puh: 044 3357195
antti.tolvanen92@hotmail.com

 

Tehdään hieno tenniskesä yhdessä!